Jak się przygotować do matury z języka polskiego?

Czy jest to najłatwiejszy egzamin?

Wydawać by się mogło, że egzamin maturalny z języka polskiego jest najprostszym egzaminem. W końcu jest to nasz język ojczysty. Jednak nie do końca tak to wygląda. Nie jest to wcale taki łatwy egzamin. Wymaga od nas stosownego przygotowania oraz ciężkiej pracy. W związku z tym powinniśmy się dowiedzieć, jak się przygotować do matury z języka polskiego? Od czego powinniśmy zacząć? Przekonajmy się.

Na sam początek

Wszelkie przygotowywania do większych projektów, a niewątpliwie takim właśnie jest nauka do matury z języka polskiego, należy rozpocząć od dowiedzenia się, czego będą od nas wymagać, co powinniśmy w rzeczywistości opanować, jakie konkretne umiejętności oraz jaki zakresy obowiązuje nas podczas egzaminy. W przypadku pisemnej matury z języka polskiego znajdziemy taki zakres na stronie CKE, a więc na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W tymże dokumencie za pomocą tabeli zostały przedstawione wszelkie umiejętności oraz także zakres wiedzy, który reprezentować powinien maturzysta, który przystępuje do maturalnego egzaminu z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i także na poziomie rozszerzonym.

Żaden z maturzystów nie powinien się przerażać plikiem. Ma on bowiem kilka stron. Jednak wiele umiejętności kształtowane są przez lata. W szkole średniej doskonalimy je jedynie. Na przykład możemy tutaj wymienić umiejętność argumentowania własnego stanowiska. Co więcej każdy nauczyciel języka polskiego stara się zrealizować postawię, a więc możemy łatwo poddać weryfikacji w jakim konkretnie jesteśmy punkcie.

Nie zapominajmy o motywach literackich

Motywy literackie matura to przewodnie hasła, dzięki którym możemy szybko dotrzeć do wybranych tytułów szkolnych lektur, wątków, postaci oraz tematyki. W każdej literackiej epoce oraz lekturze pojawiają się równie charakterystyczne dla niej motywy. Możemy na przykład wymienić: miłość, śmierć, cierpienie, powstanie, poświęcenie, zemsta, władza, starość, młodość czy tez wolność. W ofercie książek dla wszystkich maturzystów znajdują się słowniki motywów literackich oraz leksykony, w których ich autorzy omówili motywy najpopularniejsze, które pojawiają się na maturze. Znajomość tychże motywów na pewno ułatwia maturzystom poruszanie się po samym świecie literatury oraz zdanie pisemnej i ustnej matury z języka polskiego. Maturzyści powinni być na bieżąco także ze wszelkimi nowościami. Warto zobaczyć jak wyglądają arkusze maturalne i rozwiązywać te z lat poprzednich.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com